Manuální terapie psů dle principů Dornovy metody

Dornova metoda pro psa: je velmi jemná manuální terapie, která navrací obratle a kosti naprosto přesně do fyziologického postavení. Tím odstraňuje bolest a přispívá k bezchybnému fungování pohybového aparátu i ke zmírnění či zabránění nežádoucího opotřebení kloubních chrupavek s následkem rozvojem artrozy. 

Terapie probíhá za aktivního pohybu těla či ošetřované oblasti psa. Aktivní pohyb nejen obchází svalovou ochranu, a tím dovoluje usadit kosti v kloubech či obratle na správné místo, ale zároveň zabraňuje nežádoucímu posunu z normální fyziologické polohy při napravování.

Manuální terapie psů dle principů Dornovy metody nikdy nepřekročí práh bolesti zvířete!!!

U psích sportů často dochází k pádům, srážkám, nárazům do překážek, nátlakům atd. Každé zranění či chybné vzorce pohybu ovlivňují stav psí páteře a kloubů. Při tréninku, běhání venku či závodech, kdy se pes musí více ohýbat, být silný, držet koordinaci a rovnováhu a být vytrvalí, se posuny kostí v psím těle projevují různě např kulhání psa atd. Změna pohybových vzorců v psím těle, pracovní výkony a ochota psa k práci jsou narušeny a pes přestává být co býval. Někdy se zdravotní stav psa projevuje bezproblémově, ale při náhodném či cíleném prohmatu, začne pes projevovat zvýšenou citlivost.

Dornova metoda je vhodná i pro psy, které se pohybují pouze v domácím prostředí a žádné psí sporty nedělají. U těchto psů nastávají posuny v těle např. při špatné manipulaci tlapek při utírání, trhání vodítkem při venčení, tahání či zvedání ocasu při hrách, naskakování psa do aut, pohyb na plovoucích podlahách či parketách, skoky z nábytku u malých plemen nebo z postele či gauče na pevnou zem....všechny tyto úkony, které se provádějí opakovaně, aniž by jsme to nějak sledovali, poškozují psí páteř a klouby.  

Tato manuální terapie je nezbytnou součástí při celkovém ošetření psa z množíren či útulku. Tito psi žili v malých prostorech bez možnosti pohybu delší dobu, byli špatně živeny, vystavěna psychické zátěži a to jim velmi ublížilo na fyzickém i psychickém stavu. Dornova metoda jim pomáhá navrátit se zpět do fyziologického stavu a řeší i psychické vzorce v pamětích tkání.

Manuální terapie dle principů Dornovy metody je vhodné také pro psy po velkých operacích či úrazech, kdy je pes vystaven narkóze. Při narkóze jsou vyblokovány ochranné mechanismy svalového korzetu, který chrání správnou polohu kostí. Při špatné manipulaci v narkóze, při pokládání psů do operační polohy bez dostatečné fixace páteře či chybnému zacházení majitelů z bezmocným zvířetem dochází k posunům kostí v těle. Komplikace jsou také jizvy a srůsty, které svým tahem ve fasciích ovlivňují postavení kostí a kloubů v psím těle.

Manuální terapie je vhodná i pro štěňata, která se narodila během těžkého porodu (zaklínění hlavičky apod.) či během růstu štěňat a vývoji jejich kloubů. Při systematickém a jemném ošetření, můžeme zabránit nepříznivému vývoji kloubů. Navíc správná poloha kostí v psím těle je ve štěněcím věku nesmírně důležitá. Jen tak se může organismus vyvíjet bez nebezpečí vzniku deformací díky získaným mechanickým posunům.

Manuální terapie psů dle principů dornovy metody je především vhodným preventivním opatřením u sportujících a pracovních psů, ale také velmi efektivně odtraňuje bolest spojenou s pohybovým aparátem a vyrovnává nesprávné postavení kostí. Velmi efektivní je v managementu bolesti u psů s dysplazií kyčelního kloubu či útlaku nervu a s tím spojenou bolestí. 

Dornova metoda je ideální jako prevence.